Search results
Pojmem „barycentrum“ nazýváme „hmotný střed“ nebeských těles. Často bývá používán i pojem „těžiště“, avšak nevhodně, neboť „tíží“ označujeme ve fyzice pouze gravitační sílu (jež je lokálně závislá – na Měsíci, například, je oproti Zemi pouze šestinová).
Čas je základní fyzikální veličina, patří tedy do soustavy SI. Jedná se o veličinu, která vyjadřuje dobu trvání nějakého děje. Základní jednotkou času je sekunda, od té se potom odvíjí ostatní vedlejší i odvozené jednotky.
Čas (značka t) je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI, která se měří v sekundách (s) pomocí hodin. Čas označuje dobu, která uplyne mezi dvěma okamžiky. V jiném chápání je čas pojímán jako čtvrtý rozměr 3D prostoru, v teorii relativity součást časoprostoru.
tepelná vodivost λ (lambda) W/m.K watt na metr a kelvin hustota energie záření we J/m3 joule na metr krychlový impedance Z Ω ohm admitance Y S siemens€ reaktance X Ω ohm vlnové číslo σ (sigma) m-1 metr na mínus první akce J.s joule sekunda entropie S J/K joule na kelvin měrná tepelná kapacita c J/kg.K joule na kilogram a kelvin
Veličiny, s nimiž se setkáváme při studiu fyziky, je možné rozdělit do dvou základních skupin: 1. skalární fyzikální veličiny (skaláry) - jsou fyzikální veličiny, které jsou plně určeny jen číselnou hodnotou a měřící jednotkou. Mezi skaláry patří např. hmotnost, čas, délka, objem, teplota, …
Čas je jednou ze základních fyzikálních veličin. Měří se v sekundách, která patří mezi základní jednotky soustavy SI. Častěji ale používáme její násobky – minuty, hodiny, dny a roky. Čas představuje dobu mezi dvěma okamžiky. Důležité je si uvědomit, že čas plyne od minulosti k přítomnosti.
Zamýšleli jste se někdy nad tím, co je to čas? A jak a odkdy ho lidé měří? Pojďme společně prozkoumat tuto fyzikální veličinu, která zcela definuje naše životy ve dne i v noci.