Search results
9 lis 2024 · Nová genetická studie přináší fascinující, ale i překvapivé pohledy na tragické osudy obětí, které zahynuly během ničivého výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n.l. Archeologové díky analýze DNA odhalili, že mnohé dřívější domněnky byly mylné.
Your contributions are making a difference in Washington, D.C. With your support, the Pro Bono Center’s innovative clinics, court-based resource centers, and projects will help more than 20,000 District residents living in poverty. ... Attorney Discipline News ... 901 4th Street, NW, Washington, DC 20001; 202-737-4700
Výbuch sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu lidé často považují za apokalyptický konec starověkých měst Pompeje, Herkulaneum, Stabie, Oplontis a Boscoreale, jejichž obyvatelé zamrzli v čase v děsivých pózách. Jenže několika lidem se katastrofu podařilo přežít.
Novější analýzy a výzkumy však ukázaly, že sopka nevychrlila svůj obsah v jedné intenzivní dávce, ale spíše v průběhu téměř 24 hodin. A toho bychom se měli obávat i v případě její další aktivity.
Probuzená sopka vyvrhla do výšky 32 kilometrů obrovské množství žhavé horniny a v určitý moment rozpálila ovzduší na 500 stupňů Celsia. O život přišlo na 25 tisíc lidí. Hněv a pomsta bohů, tak si obyvatelé starověkého Říma tragickou událost zdůvodnili.
V roce 79 (někde se uvádí 24. srpna či 24. října) našeho letopočtu došlo k mohutné a naprosto destruktivní erupci sopky Vesuv, které se taktéž říká Pompejská erupce. Právě Pompeje anebo Herculaneum na tom byly nejhůře. Přírodní katastrofa si vyžádala až 3 500 obětí.
Tímto způsobem vybuchla sopka Vesuv roku 79 našeho letopočtu. Pod jejím popelem byla pohřbena města Pompeje a Herculaneum. Zahynul zde i římský přírodovědec Plinius starší. Jeho synovec Plinius mladší (podle něhož se také tento typ erupce označuje) pak jako první tuto katastrofu popsal.