Search results
Nil (iteru na staroegipatskom) je bio žila kucavica stare egipatske civilizacije, i većina stanovnika i svi egipatski gradovi su živeli u dolini Nila. I danas Nil hrani većinu stanovnika Egipta, koji se inače nalazi u negostoljubivoj Sahari. Reka se izlivala svakog leta, čineći okolna polja vrlo plodnim.
Najduža reka u Africi, reka Nil, smatra se, pored Amazona, jednom od 2 najduže reke na svetu. Reka Nil protiče kroz 11 država: Egipat, Sudan, Južni Sudan, Eritreju, Etiopiju, Keniju, Demokratsku republiku Kongo, Burundi, Ruandu, Ugandu i Tanzaniju, a u Egiptu i Sudanu predstavlja primarni izvor vode. Naziv
Sa ukupnom dužinom od oko 6.650 km između regije Viktorijinog jezera i Sredozemnog mora, Nil je među najdužim rijekama na Zemlji. Sliv Nila pokriva 3.254.555 kvadratnih kilometara, oko 10% površine Afrike. [11] Međutim, u poređenju sa drugim velikim rijekama, Nil nosi malo vode (5% rijeke Kongo, na primjer). [12]
Река Нил (арап. النيل an-nīl), у Африци, је једна од две најдуже реке на Земљи. [2] . Нил се обично сматра најдужом реком на свету, али да ли је дужи од Амазона у Јужној Америци је још увек предмет доста дебата. [3] .
Od najdrevnijih vremena Egipćani su u sklopu hramova koji su se nalazili uz Nil gradili nilometre, odnosno nadzorne tačke na kojima se merio vodostaj reke. Najvažniji nilometri nalazili su se na ostrvu File, zatim u Edfuu, Esni, Kom Ombu i Denderi, premda je najpoznatiji onaj na ostrvu Elefantini pokraj Asuana.
Nil se naziva ‘ocem svih afričkih reka’, a mogli bismo da kažemo da je prava brižna majka koja hrani suve oblasti pustinjskih predela kojima protiče; Nil je kolevka života jednog od najvećih carstava Starog sveta i dom mnogim stanovnicima modernog doba.
Beli Nil izvire na jezeru Viktorija , najvećem afričkom jezeru, koje se prostire u Ugandi, Keniji i Tanzaniji. Međutim, jezero Viktorija nije nužno najudaljeniji i „istinski“ izvor reke Nil, jer samo jezero ima mnogo reka koje dolaze iz okolnih planina.