Search results
Metali, oksidi metala i baze – Kemija 8. 1.2. Metali, oksidi metala i baze. Moći ću: opisati fizikalna i kemijska svojstva metala. opisati razliku između hidroksida metala i lužine. izmjeriti pH-vrijednost lužnatih otopina univerzalnim indikatorom te objasniti dobiveni rezultat.
Oksidi u kojima je oksidacijsko stanje metala +4 često imaju amfoterna svojstva što znači da se u reakcijama mogu ponašati kao kiseline i kao baze. Primjer amfoternog oksida je
Proučite strukturu molekule sumporne kiseline rotirajući 3D model. Navedimo još neke poznate okside nemetala. Među njima su najpoznatiji ugljikov (II) oksid i ugljikov (IV) oksid. Ugljikov (II) oksid, , plin je bez boje i mirisa, manje je gustoće od zraka, zapaljiv je, gori plavim plamenom i slabo je topljiv u vodi.
Oksidi metala i oksidi nemetala. Moći ću: povezati makroskopska svojstva tvari s vrstom kemijske veze ili međumolekulskim interakcijama. predvidjeti kemijsku reaktivnost elementarnih tvari i njihovih spojeva na temelju položaja elementa u periodnome sustavu. prikazati jednadžbama kemijskih reakcija reakcije metala s kisikom.
OKSIDI, KISELINE BAZE I SOLI. Jedinjenja kiseonika sa nekim elementom zovu se oksidi. U oksidima, kiseonik je uvek -2 sem u oksidu fluora (OF2). Oksidacioni broj kiseonika u vodonik-peroksidu (H2O2) i peroksidima je -1. - Napisati formulu fosfor (V)-oksida: +5 -2. PxOy.
Ukoliko trebamo napisati oksid koji je nastao između natrijuma (Na) i kisika (O) : Na – nalazi se u prvoj grupi PSE i ima stalnu valencu I (jednovalentan) O – u oksidima je uvijek. II (dvovalentan) NaI OII ----> Na2O. U tabeli možeš da vidiš da svi metali čija je valenca I grade okside tipa E2O.
Kako je tema 'oksidacija metala' široka, rad je podijeljen u tri poglavlja. U prvom dijelu ukratko je pojašnjeno na što se odnosi pojam oksidacijsko – redukcijski procesi, razlika redukcijskog sredstva i oksidacijskog sredstva te što je stupanj oksidacije. Drugi i treći dio rada odnose se na metale.