Search results
Hvězda fyziky Carlo Rovelli vydal v roce 2018 knihu Order of Time, kde se zabývá tím, proč čas není to, co si myslíme, že je. Zveřejněno: 27. 2. 2024. Čas je běžec dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si. Čas, ten bere všechno skokem za každého počasí – to jsou slova písničky z 60. let minulého století. Říkají také, že „čas se nikdy nezastaví…“
Čas je základní fyzikální veličina, patří tedy do soustavy SI. Jedná se o veličinu, která vyjadřuje dobu trvání nějakého děje. Základní jednotkou času je sekunda, od té se potom odvíjí ostatní vedlejší i odvozené jednotky.
Čas (značka t) je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI, která se měří v sekundách (s) pomocí hodin. Čas označuje dobu, která uplyne mezi dvěma okamžiky. V jiném chápání je čas pojímán jako čtvrtý rozměr 3D prostoru, v teorii relativity součást časoprostoru.
Čas ve fyzice. V našem každodenním životě zažíváme čas jako nepřetržitý tok. Bradford Skow, profesor filozofie na Massachusettském technologickém institutu, ale věří, že se nacházíme v „rozptýlených podmínkách“.
Čas je fyzikální veličina a označujeme jej písmenem t. Jak se počítá čas? kde v je (průměrná) rychlost, s značíme dráhu a t je symbol pro čas. Je zapotřebí si ohlídat jednotky, pokud si vzájemně neodpovídají, musíme je převést. V jakých jednotkách se udává čas? Základní jednotkou času podle soustavy SI je 1 sekunda (1 s).
V tradiční fyzice definuje gravitační potenciál potenciální energii tělesa o jednotkové hmotnosti v gravitačním poli ostatních těles; jednotkou je J/kg a vypočítává se dle vztahu: Budeme-li v této knize v dalších kapitolách poukazovat na „klasické“ fyzikální myšlení – budeme používat tento „tradiční“ vztah.
Zamýšleli jste se někdy nad tím, co je to čas? A jak a odkdy ho lidé měří? Pojďme společně prozkoumat tuto fyzikální veličinu, která zcela definuje naše životy ve dne i v noci.